جنگ ایدئولوژیک

قبل نوشت:
باز هم یه یادداشت از یه بنده خدایی مارو بر اون داشت تا دوباره در راستای سنت مبارک کلکل کیبرد فرسایی کنیم و با اعصاب بلاگر های عزیز بازی. متن زیر مربوط به وبلاگ یه دوسته و نقدهای من نسبت به مطالب اون(بصورت بلد شده). این هم یه چالش دیگه:
نوشت:
* جنگ ایدئولوژیکی (ideological war ) :
 آقای دکتر پیروز مجتهد زاده در گفتگویی که در ماهنامه آفتاب ( شماره 27- تیر ۸۲ ) انجام داده بود در مورد برخوردهای اسرائیل با ایران چنین مطرح می کند که : «. . . علت این نوع برخوردها را باید در این حقیقت جستجو کرد که از دیدِ آنان ( صهیونیست ها ) اختلاف اسرائیل با اعراب اختلاف جغرافیایی-سرزمینی است که ممکن است قابل حل باشد. ولی وضعیت ایران فرق می کند. به نظر آنان ( صهیونیست ها ) ایران دارای یک حکومت اسلامی-دینی-ایدئولوژیکی است که با اسرائیل دعوایِ جغرافیایی ندارد بلکه دشمنی ایدئولوژیکی دارد. . . »
در صورت پذیرفتن تحلیل آقای مجتهدزاده می توانیم بگوئیم : مشکل ایران با اسرائیل به این می ماند که مثلا : دو کودک با همدیگر دعوا می کنند و علت دعواهایشان را به پدرانشان نسبت می دهند و هر کدام می گوید پدرم چنین گفته و او چنین خواسته. در چنین موقعیتی نمی توان از آنان انتظار داشت که دست از دعوا بکشند و با همدیگر آشتی کنند و به مصالحه برسند.
+ اول از همه این رو بگم که ترکیب جنگ ایدئولوژیکی ترکیب درستی نیست. چون ایدئولوژیک خودش قیده و دیگه نیازی به اون یاء نداره.
دوم، دوست خوبم با یادآوری اینکه نه من تو رو میشناسم و نه تو من رو یه سری مطالب که به ذهن قاصرم رسید رو می نویسم شاید که تلنگری باشه.
* اگر مثال فوق را دقیق تحلیل بکنیم در مورد اختلافات و نزاع ها و جنگ های ایدئولوژیکی ( از نوع دینی ) می توانیم - به طور خلاصه و کلی - چنین بگوییم :
۱) در اختلافات ایدئولوژیکی علت نزاع خارج از حیطهء اختیار و خردِ انسان ها ( در آسمان ها ) قرار می گیرد، و به همین خاطر امکان مذاکره و گفتگو منتفی می شود و تمام راه ها به جنگ و ستیز ختم می شود.
+ نزاع ایدئولوژیک صرفا بر سر مسائل ماورایی نیست٬ ماورا (متافیزیک) تنها یکی از محل بحثهای این نزاع ایدئولوژیکه. نزاع های ایدئولوژیک برسر حقیقته. حقیقت. حقیقتی که نه فقط در آسمونا بلکه در زمین و در همه جای هستی در سریان و جریانه و هرچند گاهی و نه همیشه با واقعیت تفارق پیدا می کنه ولی این دلیل نمیشه که شما همچین نظر کلی و جهان شمولی صادر کنی!
* ۲) در اختلافات ایدئولوژیکی هرگونه استدلال عقلی سرکوب می شود چرا که چنین ایدئولوژی هایی( ایدئولوژی های دینی) چون ریشه در آسمان ها دارند از اینرو هرگونه مخالفت به معنی ضدیت با فرامین آسمانی قلمدادمی شود و در نهایت سرکوب می شود. 
+ اول بگم من در یه سیستم فلسفی ـ کلامی اسلامی ـ شیعی باهات حرف میزنم. تو این سیستم، اسلام دین اصالت عقله. همه استدلالات فلاسفه و متکلمان ما هم بر مبنای عقله. در فلسفه اسلامی متافیزیک هم که متافیزیک هست چنان با استدلالات عقلی ثابت میشه که هیچ جای شبهه ای براش باقی نمی مونه.  یکم مطالعاتت رو در باره دین خودت بیشتر کن. اینا که میگی مال کلام مسیحیه. مسیحی نه اسلامی!!!
* ۳) نزاع های ایدئولوژیکی به پایان نمی رسند مگر اینکه ایدئولوگ ( ideologue )ها از بین بروند و یا خدایان و پیامبران در آسمان ها تغییر ماهیت دهند!
+ نزاعهای ایدئولوژیکی وقتی به پایان می رسند که حقیقت تموم بشه. ایدئولوگ ها در این میان حیثیت ابزاری دارند، اونچه محل نزاعه حقه. شما فکر کردی همین آقایونی که در حال حاضر ایدوئولوژی ها رو تخطئه می کنند برای چیه؟! آیا این تخطئه از باب اعتقاد به برتری طرز تفکر خودشون بر مکاتبی که ایدئولوژی های حال حاضر دنیا از اونها سر برآورده اند نیست؟ آیا همین طرز تفکر یعنی لیبرالیزم با خودش گونه خاصی از باید ها و نباید ها رو به همراه نمی آره؟ آیا می توان تفکری رو مکتبی فکری رو تصور کرد بدون اینکه به باید هایی توصیه کرده باشه و از نباید هایی منع کرده باشه؟ اینها که شما نوشتی بیشتر القائات کتبی هست که در همین چارچوب فکری نوشته شده اند و گرنه بویی از حقیقت نبرده اند. اگر بخوای از بر حق بودن نظرت دفاع کی اون وقت من مچت رو می گیرم که چرا برای یه چیز متافیزیکی آسمانی داری با من جدل می کنی؟!!
* ۴) در جنگ های ایدئولوژیکی طرفین با رضایتِ خاطر و اطمینانِ کامل به هرگونه فداکاری دست می زنند و در راه آرمان هایِ خود از هیچ چیز دریغ نمی کنند. چرا که سلبِ اختیار از خود و نسبت دادن هرگونه پیشامد و پیامد به غیر خود(خدایان و پیامبران و کتب آسمانی و یا ایدئولوگ ها) موجب آرامش خاطری فریبنده می شود.
+ اینا مطالب هم همه ریشه در اندیشه سیاسی غرب داره. جایی که امثال هابز معتقدن انسان گرگ انسانه و امثال ماکیاولی براش نظام سیاسی شیطانی طراحی میکنند و شعار هدف وسیله رو توجیه میکنه سر می دهند. اسلام همه چیز رو در چارچوب شرع و عقل می خواد. آرامش واقعی جاییه که حق اونجاست. به قیاست بین خدایان یونان با خدای پیامبران  موحد در قسمت بعدی پاسخ می دم.
* ۵) همچنین در طول چنین اختلافاتی، انسان هایِ وابسته به هر دو گروه از نظر عقلانیت نمی توانند به بلوغ لازم برسند. چرا که جوابِ تمام سئوالاتِ اساسی به چیزی غیر از خودِ انسان ( به آسمان ها ) ارجاع داده می شود.
+ این چیزی که گفتی و من اسمش رو نگاه اومانیستی به مقوله هستی میذارم حرف اوناییه که هیچ شأنی برای ماورا و هر چیز ماورایی مثل خدا قائل نیستند. یکم به نوشته هات دقت کن. اصلا کی گفته همه چیز باید به انسان ختم بشه(دقت کن). مگه این دنیا خالقی نداره که به قول قرآن دائم در حال خلقه. مگه این عالم میتونه یک لحظه از رودخونه فیض الهی خارج بشه. اونوقت دیگه دنیایی نیست. در ضمن در  اسلام خود شناسی و انسان شناسی لازمه خداشناسیه. در غرب امثال برتراند راسل درست برعکس این حرف رو میزنن. میگن حالاکه ما خودمون رو خوب شناختیم دیگه برای توجیه متافیزیک به افسانه ای به نام خدا نیاز نداریم. میدونی مشکلشون کجاست. اونا فکر میکنن خودشون رو شناختن درحالی که هنوز توی رفتارشناسی انسان موندن و تازه داره حالیشون میشه که متافیزیکی که به کلی نفیش می کردند نه تنها وجود داره بلکه حتی در محدوده وجود خود انسان هم هنوز مسائل بی پاسخ بسیاری براشون به همراه داره. تازه به یافته هایی در مورد فراروانشناسی (از بسکه غیر قابل انکار بوده) اعتراف کردند و اینکه ازش سر در نمیارند. مسئله اینه که انسان محدود به زمان و مکان نمی تونه به تنهایی همه مشکلات خودش رو حل کنه. یکی باید تو اینکار بهش کمک کنه که به هستی تسلط داشته باشه و محدودیت های انسان رو نداشته باشه.
همونه که انسان رو با راهنمایی هاش پرورش میده و فقط با عمل به دستورات اون میشه به رشد واقعی رسید. چون حقایق پیش اونه. حقایق ٬ همون چیزی که ما سرش نزاع ایدئولوژیک داریم.
از این حرفها که بگذریم کاشکی در مورد صهیونیزم یکم مطالعه داشتی. اونوقت معنی این گفتار رو متوجه می شدی که جنگ ما با اونا جنگ جغرافایی نیست که جنگ ایدئولوژیکه. این مطلب خیلی از شبهات راجع به مسائل سیاست بینالملل ما بخصوص درباره اسرائیل و فلسطین رو توجیه میکنه. ایشالا تو یه پست دیگه مفصل بهش میپردازم.

/ 0 نظر / 255 بازدید